Klavye İşaretleri

Et İşareti Klavyeden Nasıl Yapılır? Et İşareti Kısa Yolu

et isareti

Et işareti bilgisayar kullanımında en çok kullandığımız ve en çok karşımıza çıkan sembollerden bir tanesidir. Çünkü mail adreslerinde kullanılan sembol olarak et işaretini görmekteyiz. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bir çok kişinin ve şirketin kullandığı iletişim aracı mail yoludur. İş için olmasa bile  kullanıcılar Facebook gibi bir siteye bile kayıt olurken maile ihtiyaç duymaktadır. Bu gibi durumlarda hesabımıza giriş yapmak için et işareti nasıl yapılır bunu öğrenmemiz gerekiyor. Aslına bakarsanız çok kolay bir şekilde yapılan bu işareti kullanmanın birden fazla yolu var. Hemen lafı uzatmadan et işaretinin nasıl yapıldığını sizlere aktaralım.

Et İşareti Klavye Kısa Yolu

Klavyenizin türüne göre aşağıdaki klavye kısa yollarını kullanarak et işaretini yapabilirsiniz.

Q Klavye İçin Et İşareti;

  • Alt Gr + Q (Alt Gr tuşuna basılı tutarken Q harfine basın.)
  • Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın. Ardından elinizi Alt tuşundan kaldırın.)
  • Ctrl + Alt + Q (Ctrl + Alt tuşlarına aynı anda basarken Q harfine basın.)

F Klavye İçin Et İşareti;

  • Alt Gr + F (Alt Gr tuşuna basılı tutarken F harfine basın.)
  • Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın. Ardından elinizi Alt tuşundan kaldırın.)
  • Ctrl + Alt + F (Ctrl + Alt tuşlarına aynı anda basarken F harfine basın.)

İngilizce Klavyede Et İşareti

  • Shift + 2 (Shift tuşuna basılı tutarken 2 tuşuna basın.)

Et İşaretini Karakter Eşlem İle Yapın

Eğer klavyenizde bir problem var ve gerekli tuşlar çalışmadığı için bu işareti yapamıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Yalnızca mouse ile et işaretini yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimlere göre bu işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1- Aşağıdaki başlat menüsüne tıklayıp Arama kısmına “Karakter Eşlem” yazıyoruz ve çıkan uygulamaya tıklıyoruz.

et işareti karakter eşlem

2- Ardından karşımıza çıkan uygulamadan sırasıyla et işaretini seçiyoruz, “Seç” butonuna basıyoruz ve “Kopyala” butonuna tıklıyoruz.

Et İşareti Karakter Eşlem 1

3- Ardından istediğimiz yere sağ tıklayarak “Yapıştır” diyerek et işaretini kullanabilirsiniz.

Et İşareti Yapamıyorum Sorunu

Et işaretini kısa yolu ile yapamadıysanız her ihtimalde de Karakter Eşlem sayesinde kullanabilirsiniz ancak bu kısa yolundan neden çalışmadığına bir bakalım. Bu sebepler neler olabilir bunlara maddeler halinde bakalım.

1-En çok karşılaşılan sebeplerden bir tanesi klavye dilinin Türkçe seçilmemiş olmasıdır. Bundan dolayı İngilizce et işareti klavye kısa yolunu kullanabilirsiniz yada “Denetim Masası” kısmına giriş yapıp “Dil” menüsünden Türkçe’yi ekleyip sorun çözebilirsiniz.

2- Et işareti için kullandığınız kısa yol tuşları farklı bir uygulama için farklı bir görevde kullanılıyor olabilir. Bunu öğrenmek için klavye de bu kısa yol tuşlarını kullandığınızda bilgisayarda örneğin bir pencere açılması gibi farklı bir görev gerçekleşiyorsa sebebi muhtemelen budur. Bunu düzeltmek için bu tuşu kullandığınızda karşınıza gelen uygulamanın özelliklerine tıklayıp “Kısayol” menüsünden et işareti için kullanılan kısa yolu değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Yukarıdaki yöntemlerde halen işinize yaramadı ve değinmediğimiz bir problemle karşılaşıyorsanız bizlere yorum atarak yardım isteyebilirsiniz.

Yorum Yap